Prípravné trhové konzultácie v oblasti inovatívneho obstarávania
Vo štvrtok 30. 09. 2021 sa pod záštitou Európskej komisie uskutočnila video-konferencia zameriavajúca sa na problematiku prípravných trhových konzultácií v kontexte verejného obstarávania inovatívnych riešení, resp. inovatívneho obstarávania.
Európska komisia, rovnako ako Úrad pre verejné obstarávanie, si uvedomuje esenciálnu úlohu inštitútu, akým sú prípravné trhové konzultácie. Uvedené vníma ako dokonalý nástroj verejných obstarávateľov dopracovať sa k potrebným a podstatným informáciám pochádzajúcich z trhu, za účelom uskutočnenia zložitejšieho, inovatívnejšieho typu obstarávania.
V spomínanej video-konferencií jednotliví panelisti akcentovali dôležitosť uskutočnenia viacerých prípravných fáz, inak povedané krokov vedúcich k celkovému zvládnutiu tohto nástroja.
Jedným z takýchto prvých krokov je sumarizácia otázok, ktoré si verejní obstarávatelia musia položiť a zodpovedať ešte pred samotným začiatkom zahájenia prípravných trhových konzultácií.
Medzi zmieňované otázky môžeme uviesť napr.:
- Čo chceme dosiahnuť zapojením trhu?
- Ako by vyzerala úspešná interakcia s trhom?
- Čo chceme trhu oznámiť?
- Aké informácie hľadáme?
- Na koho sa zameriavame?
Ďalším krokom je vyskladanie si odborného tímu, ktorý bude participovať na prípravných trhových konzultáciách. Následne voľba vhodnej metódy / formy akou chceme realizovať dané konzultácie. Išlo by o:
- Dištančnú alebo osobnú formu?
- Fyzicky alebo online prenosom, či formou mailu?
Po výbere príslušnej formy je potom nutné si logisticky rozvrhnúť časový rámec a spôsob komunikácie.
V súvislosti s otázkami pre samotný trh stojí za zváženie aj forma tzv. katalógu otázok. Ide o inštruktážny dokument, ktorý obsahuje kritériá a doložky vrátane súboru otázok, ktorými sa plánuje verejný obstarávateľ na podujatí zaoberať. Dôvod využitia tejto metódy je jednoduchý, a to že účastníci sa majú možnosť lepšie pripraviť a poskytnúť tak kvalitnejšiu odozvu.
Európska komisia tak aj touto cestou pripomenula, že možnosti v rámci európskej legislatívy sú k dispozícií a že jednoduchými postupnými krokmi a potrebnou vôľou sa dá realizovať aj inovatívnejšie obstarávanie, stačí len využiť nástroje, ktoré sú na dosah.