Skip to main content
Národný projekt Zvyšovanie efektívnosti v oblasti verejného obstarávania na Slovensku

Rozhovory s odborníkmi : Ing. Milan Vaňo

Keďže verejné obstarávanie je jednou z priorít reformy verejnej správy, úrad v rámci operačného programu Efektívna verejná správa vypracoval projekt Zvyšovanie efektívnosti v oblasti verejného obstarávania na Slovensku, v ktorom sa zameriava na zabezpečenie dlhodobej podpory strategického verejného obstarávania prostredníctvom zvyšovania odborného povedomia a motivácie verejných obstarávateľov v praxi využívať strategické verejné obstarávanie. Jednou z priorít je uplatnenie sociálneho hľadiska vo verejnom obstarávaní. Snahou úradu je motivovať verejných obstarávateľov a obstarávateľov k aplikácii sociálneho verejného obstarávania a to aj rozhovormi s odborníkmi z praxe uvedomujúc si, že vzájomná pomoc, odovzdávanie vedomostí a skúseností je vynikajúcim prostriedkom k dosiahnutiu cieľa – k uplatňovaniu sociálneho hľadiska vo verejnom obstarávaní.

Prinášame Vám rozhovor so špecialistom na sociálnu ekonomiku  Ing. Milanom Vaňom  z Rozvojovej agentúry BBSK n. o.

Meno: Ing. Milan Vaňo

Pracovná pozícia: špecialista na sociálnu ekonomiku  

Názov zamestnávateľa: Rozvojová agentúra BBSK, n. o.

Vizitka: Ing. Milan Vaňo pracuje ako špecialista na sociálnu ekonomiku  v Rozvojovej agentúre  Banskobystrického samosprávneho kraja Dobrý kraj. V súlade so zákonom  č.112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa orientuje predovšetkým na riešenie spoločenských problémov akými sú  nezamestnanosť a sociálne vyčlenenie, prístup ku bývaniu, vzdelaniu alebo iným verejným službám. Tieto sú prítomné  najmä v dvochhlavných oblastiach verejnej politikysociálne a pracovné začlenenie a miestny rozvoj a tvorba pracovných miest. Sociálny podnik v réžii samosprávy môže kraju, mestu, či  obci výrazne napomôcť v plánovanom rozvoji. Banskobystrický samosprávny kraj je jasným príkladom, že pri riešení sociálnych problémov sa inovatívnosť skutočne oplatí. Kraj zriadením sociálnych podnikov podporil a podporuje lokálnu ekonomiku, zároveň rieši problém s nezamestnanosťou v regióne a úspešne integruje  zdravotne i sociálne  znevýhodnených a zraniteľných. Sociálne podniky tak poskytujú  pracovné príležitosti pre ľudí s rôznym znevýhodnením. Optimisticky hlása tézu, že sociálne podnikanie má na Slovensku veľkú perspektívu.

O konkrétne skúsenosti sa s nami podelil Ing. Milan Vaňo.

So zriadením spomínaných podnikov úzko súvisí aj sociálne verejné obstarávanie, ktoré je dôležitým nástrojom nielen na dosiahnutie udržateľného a inkluzívneho rastu, ale zastrešuje aj čo najefektívnejšie využitie verejných finančných zdrojov. Neustále sa rozširujú jeho možnosti, sprehľadňujú a inovujú sa jeho postupy, zvyšujú sa nároky na kvalitu, efektivitu, priebeh a výsledok procesov strategického verejného obstarávania.

  • Aký je Váš pohľad na sociálne verejné obstarávanie?

Keďže do roku 2020 bolo využitie sociálneho hľadiska vo verejnom obstarávaní dobrovoľné, vnímam ho stále ako oblasť, ktorá nie je naplno rozvinutá – referentom chýbajú skúsenosti s jeho nastavením a aplikáciou. Myslím si, že najväčší  problém  súvisiaci  s nedostatočnou aplikáciou sociálneho hľadiska vo verejnom obstarávaní tkvie v nízkej miere vedomostí o tom, ako ho aplikovať v konkrétnej oblasti. Tiež som sa stretol s otázkami, prečo ho aplikovať a s nevedomosťou ako použiť sociálne hľadisko v procese verejného obstarávania. Nevedomosť o potrebe jeho aplikovania vyvoláva okrajovo aj dojem, že sa neaplikuje alebo, že sa úplne obchádza. Pozitívne hodnotím snahu Úradu o zvýšenie povedomia v tejto oblasti. Problematika verejného obstarávania je sama o sebe veľmi zložitá a možno by pomohli nejaké konkrétne vypracované postupy, aby sme to v aplikačnej rovine mali jednoznačne povedané ako to urobiť. Určite by sme sa tomu nebránili, keďže pracujeme v sfére sociálnej politiky a všetky naše aktivity majú sociálny podtext. Z minulosti v našej spoločnosti v súvislosti so sociálnym verejným obstarávaním stále rezonujú kauzy okolo chránených dielní a pod., kde dochádzalo k zneužívaniu celého systému a účelu sociálneho verejného obstarávania.

  • Aké sú Vaše skúsenosti s aplikáciou sociálneho hľadiska vo verejnom obstarávaní? Prípadne aké konkrétne sociálne hľadiská ste aplikovali vo svojich verejných obstarávaniach?

Ako som už spomínal, oblasť sociálneho verejného obstarávania je aj pre nás novou oblasťou, ktorú keďže nebola povinnou sa snažíme zatiaľ  teoreticky sledovať a postupne ju využívame napríklad pri zakladaní sociálnych podnikov v ktorých sme úspešne vytvorili pracovné príležitosti pre ľudí, ktorí boli zdravotne i sociálne znevýhodnení. Vo vytváraní  pracovných príležitostí pre túto skupinu ľudí vidíme  silný sociálny motív, ktorý im pomôže získavať pracovné zručnosti s následným začlenením sa do spoločnosti. Vyhradenie časti zákazky na stavebné práce sociálnemu podniku (pri podlimitnej zákazke na stavebné práce bola časť realizácie vyhradená pre sociálny podnik, ktorý voči vysúťaženému uchádzačovi bol zadefinovaný ako subdodávateľ) a ktorý zamestnal dlhodobo nezamestnaných ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Tiež využitie transparentného účtu (kontrola platieb subdodávateľom) a využitie financií na zakúpenie drevín, cibuľovín i chov včiel s cieľom  zvyšovať pracovné zručnosti dlhodobo nezamestnaných a ich postupné zaradenie na trh práce. A tiež v súvislosti s realizáciou Výzvy Farmár, sme zriadili dynamický nákupný systém s uplatnením ustanovenia § 36a ods. 1 zákona o verejnom obstarávaní, v ktorom verejný obstarávateľ vyhradil právo účasti v predmetnom verejnom obstarávaní prostredníctvom špeciálnej podmienky účasti pre subjekty, ktoré budú dodávať čerstvé potraviny najvyššej akosti do zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja.

  • Stretli ste sa pri aplikácii sociálnych hľadísk vo verejnom obstarávaní s nejakými problémami?

Vzhľadom k tomu, že aplikácia sociálneho hľadiska vo verejnom obstarávaní predstavuje značné legislatívne nóvum je táto oblasť spojená s výraznou administratívnou záťažou, ktorá sa viaže na poskytovanie odborného poradenstva pre uchádzačov o verejné obstarávanie so sociálnym aspektom. Najväčší problém tkvie v neznalosti s postupmi a s možnosťami uplatnenia sociálneho hľadiska vo verejnom obstarávaní. Veľmi by pomohli spracované a zverejnené osvedčené skúsenosti či postupy z praxe, ktorými by sa mohli záujemcovia inšpirovať a následne v praxi uplatniť, keďže všetci, ktorí pracujeme v oblasti sociálnej ekonomiky sme sociálne silne cítiaci a určite nikto z nás by nemal žiaden problém s uplatnením sociálneho hľadiska v praxi.  

  • Ktorú zákazku považujete zo svojho pohľadu za úspešnú vzhľadom na jej sociálny vplyv na spoločnosť?

Realizáciu verejného obstarávaniapre prevádzkovanie bikesharing-u v Lučenci – keďže ide o dlhodobý projekt a nám sa podarilo vytvoriť  udržateľné, nové pracovné miesta pre ľudí dlhodobo nezamestnaných. Tiež zakladanie  sociálnych podnikov s predmetom činnosti, ktorý bude  nápomocný pre ľudí v ich regióne ktorým  poskytne  základné životné istoty – včlení ich do bežného pracovné života a čo je ešte viac a to je samotný sociálny podtext – dá im pocit dôstojnosti, naplnenosti a potrebnosti pre svoje okolie.

  • Čo by ste odporučili ostatným verejným obstarávateľom v súvislosti s používaním sociálnych hľadísk vo verejnom obstarávaní?

Aby sa toho nebáli a začali. Začali sa zaujímať o druhého človeka, ktorému podajú pomocnú ruku už len tým, že vo svojej zákazke alebo jej časti vyhradia priestor pre nezamestnaných, sociálne i zdravotne postihnutých, pre chudobou vyčlenených na okraji spoločnosti a pre tých, ktorí napriek svojmu osudu či životnej ceste budú vedieť prácou odplatiť ponúknutú príležitosť.

Dovoľte, aby som vám veľmi pekne poďakovala za rozhovor s konštatovaním, že  organizáciám a verejným obstarávateľom je naozaj potrebné pomôcť  pochopiť potrebné kroky na organizačnej a procesnej úrovni tak, aby sa zlepšilo zadávanie verejných zákaziek s aplikovaním sociálneho hľadiska. Úrad pre verejné obstarávanie urobí všetko pre to, aby  legislatívne i metodicky podporil verejných obstarávateľov s cieľom bezproblémovej a efektívnej implementácie sociálnych hľadísk  do implementačnej praxe v rámci podpory a rozvoja verejného strategického obstarávania v Slovenskej republike.

Ďakujeme za rozhovor a želáme krásne Vianoce.