Skip to main content
Národný projekt Zvyšovanie efektívnosti v oblasti verejného obstarávania na Slovensku

Rozhovory s odborníkmi : Mgr. Alena Uhrinová

Úrad prináša verejným obstarávateľom nielen viaceré formy vzdelávacích aktivít, či už metodické usmernenia, Infografiky, školenia, podcasty a pod., ale za účelom lepšieho pochopenia uplatňovania environmentálnych aspektov vo verejnom obstarávaní aj príklady dobrej praxe zo Slovenska a zahraničia. Zvlášť v súvislosti s novou zákonnou povinnosťou, ktorá pribudla pre verejných obstarávateľov a obstarávateľov od 31.marca tohto roka a spočíva v napĺňaní minimálnych percentuálnych podielov nielen sociálneho, ale aj environmentálneho hľadiska.

Nakoľko sa táto zmena týka aj verejných obstarávateľov z radov územnej samosprávy, chceli by sme Vám v našom rozhovore predstaviť veľmi inšpiratívne možnosti aplikácie „zeleného“ verejného obstarávania, ktoré realizovali zástupcovia referátu verejného obstarávania mesta Poprad.

V poslednom období mesto Poprad realizovalo viacero verejných obstarávaní, kde úspešne a veľmi rozumne aplikovalo environmentálny aspekt vo svojich zákazkách, či už to bola výstavba alebo prestavba parkovísk, výstavba viacúčelových detských ihrísk, revitalizácia zelene, rekonštrukcia mosta a lavičiek pre peších atď..     

Prinášame Vám rozhovor so zástupkyňou referátu verejného obstarávania mesta Poprad pani  Alenou Uhrinovou.

Vizitka: Mgr. Alena Uhrinová – verejné  obstarávanie realizuje nepretržite od roku 1994. Najskôr v štátnej správe – Obvodného úradu v Kežmarku a potom ako vedúca hospodárskej správy Okresného úradu a Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Kežmarku resp. Ústredia práce, soc. vecí a rodiny Bratislava. Od roku 2016 je zodpovedná za verejné obstarávanie na referáte Mesta Poprad.

Otázka:

Pani Uhrinová, čo bolo pre Vás a Vašich kolegov na referáte verejného obstarávania mesta Poprad impulzom „pustiť“ sa do takýchto pekných projektov prostredníctvom zeleného verejného obstarávania?

Odpoveď:

Je to zodpovednosť za veci nám zverené. Zelené verejné obstarávanie má svoje opodstatnenie. Ten kúsok záchrany našej podtatranskej prírody máme v rukách a naviac aj šetríme verejnými financiami. Ak sa to naučíme teraz, neprekvapí nás napríklad zvyšovanie cien v rámci odpadov. Skládkovanie odpadu bude čoraz náročnejšie a nákladnejšie.   

Otázka:

Čo bolo pre Vás najťažšie, resp. aké boli najväčšie prekážky, ktoré ste museli prekonať pri použití zeleného verejného obstarávania?

Odpoveď:

Presadiť „nové“ prístupy vo verejnom obstarávaní u kolegov pri ich už dosť vysokej pracovnej vyťaženosti - to bolo to najťažšie.

Otázka:

Pokiaľ by ste z časového hľadiska porovnali prípravu „klasického“ verejného obstarávania so „zeleným“ verejným obstarávaním. Bolo zelené verejné obstarávanie pre Vás časovo náročnejšie?

Odpoveď:

V rámci realizácie stavebných zákaziek už v prvom kroku, ktorým je vypracovanie projektovej dokumentácie, uvažujeme ako najlepšie zapracovať environmentálne aspekty do plánovaného stavebného diela. Projektantov zmluvne zaviažeme vypracovať predmetnú projektovú dokumentáciu s ohľadom na environmentálne hľadisko pri následnej realizácii diela a do celého objemu plánovaného materiálu a prác započítať čo najviac položiek, ktoré znižujú alebo predchádzajú negatívnym vplyvom tovarov a prác na životné prostredie (napr. použitím zhodnotených či recyklovaných materiálov, využívaním obnoviteľných zdrojov, znížením či predchádzaním vzniku odpadu - stavebný odpad odvážať do recyklačného strediska , kde bude následne spracovaný drvením a triedením na recyklát, ktorý je možné využiť pri ďalšej stavebnej činnosti a podobne...).  

Nadväzne to premietneme do súťažných podkladov pre výber zhotoviteľa stavby.

Pri dobrej spolupráci ide o zanedbateľný časový rozdiel.

Ťažiskom výsledku je však samotná realizácia stavebného diela kontrolou technického, či stavebného dozoru.    

Otázka:

Aké boli reakcie trhu, neboli zaskočení Vašimi zelenými požiadavkami?

Odpoveď:

Povinnosť uplatnenia environmentálneho hľadiska aj samotný uchádzači vnímajú ako nevyhnutnosť. Takže sme nemali žiadne negatívne ohlasy.

Otázka:

Ako s odstupom času hodnotíte použitie zelených aspektov vo verejnom obstarávaní mesta Poprad? Ktorý z projektov, na ktorých mesto Poprad pracovalo a uplatnilo pri ňom environmentálne hľadisko ste obzvlášť pyšná?

Odpoveď:

Potreba obstarávať hlavne stavebné práce tak, aby sme v čo najvyššej možnej miere šetrili prírodné zdroje bolo dobrým rozhodnutím. Všetky stavby podrobnou analýzou nastavujeme tak, aby nemali negatívny vplyv na životné prostredie z hľadiska realizácie, prevádzky a užívania – čiže v celom jeho životnom cykle.

Každá stavba je špecifická a jedinečná. Vypracovaná projektová dokumentácia napríklad stavby „Rozšírenie cintorína v  Poprade – Veľkej“ sa snažila prispieť k trvalej udržateľnosti rozvoja mesta. Súbor ekologických riešení - hospodárenie s dažďovou vodou (priepustné materiály, ekologický drenážny systém, spomalenie a usmernenie odtoku vody tak, aby sa čo najväčšie množstvo vody spotrebovalo pre závlahu rastlín novej časti cintorína), výsadba zelene, hospodárenie s odpadmi, regulácia plastových výzdob alebo regulácia druhov hrobov (väčší podiel zelených hrobov, plánované vsypové lúky), má veľký potenciál prispieť k zlepšovaniu životného prostredia v danom území.

Otázka:

Aké by bolo Vaše odporúčanie pre zástupcov územnej samosprávy?

Odpoveď:

Pre odpoveď použijem známy citát, že všetko, čo robíme je iba kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala.